5 niedrogich strategii brandingowych dla małych przedsiębiorstw

Jako właściciel małego biznesu możesz pomyśleć, że budowanie marki jest czymś, co najlepiej pozostawić Apple, Google i McDonalds na świecie. Ale prawda jest taka, że nie ma znaczenia, jak duża (lub jak mała!) jest nasza firma; jeśli jesteś w biznesie, musisz pomyśleć o budowaniu marki swojej firmy. Większe firmy mają większe budżety, które można przeznaczyć na budowanie świadomości marki. Ale nie potrzebujesz konta bankowego wielkości Apple, aby od podstaw zbudować skuteczną strategię brandingową.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojej firmie wyróżnić się na tle konkurencji, przyciągnąć uwagę klientów i sprawić, że Twoja firma pozostanie w pamięci bez uszczuplania budżetu. Przyjrzyjmy się pięciu strategiom brandingowym, które pomogą Ci przenieść Twoją małą firmę na wyższy poziom. Oto jak oznakować swój biznes:

1. Zdefiniuj swoją tożsamość marki

Branding to coś więcej niż tylko logo, które spoliczkujesz na swojej stronie internetowej. Twój branding to to, kim jesteś jako firma; to Twoje wartości i Twoja misja, to sposób, w jaki traktujesz swoich klientów, to wygląd i poczucie Twoich wizualnych atutów. Tak więc, zanim będziesz mógł posunąć się naprzód z bardziej taktycznymi krokami w swojej strategii brandingowej (jak projektowanie logo), musisz poświęcić trochę czasu na to, aby dowiedzieć się, kim jesteś jako firma – lub innymi słowy, aby określić swoją tożsamość marki. Jest kilka kroków do tego procesu.

Dowiedz się, kim jesteś

Jeśli masz już jasne wyobrażenie o tym, kim jesteś jako marka, to świetnie, ale jeśli nie masz, to w porządku. To tylko czas na małe korporacyjne przeszukiwanie dusz. Zadanie sobie kilku głębszych pytań może pomóc Ci dowiedzieć się, kim jesteś i kim chcesz być jako marka. Kiedy definiujesz swoją tożsamość marki, zadawaj sobie pytania takie jak:

  • Gdybym miał opisać moją firmę w trzech słowach, co by to było?
  • Z czego chcę być znany na rynku?
  • Jakie są podstawowe misje i wartości mojej firmy?
  • Jaką różnicę chcę wprowadzić w mojej branży?

Im większą jasność uzyskasz w kwestii tego, kim jesteś i o czym mówisz, tym bardziej możesz wpleść tę tożsamość w swoją markę – i tym bardziej twoja marka będzie się wyróżniać i przyciągać uwagę klientów.

Dowiedz się, kim są twoi docelowi klienci

Może wydawać się to oczywiste, ale są tony małych firm, które tak bardzo skupiają się na ustaleniu, kim są i jakie produkty lub usługi chcą dostarczać, że całkowicie zaniedbują ustalenie, kto próbuje sprzedawać te produkty lub usługi do – i ich marki cierpi w wyniku. Poświęć trochę czasu na określenie swojego idealnego klienta. Kim oni są? Ile mają lat? Jaki mają dochód i wykształcenie? Czy są w przeważającej mierze jednej płci? Czego szukają w firmach, z którymi robią interesy? Co jest dla nich ważne? Kiedy korzystaliby z Twojego produktu lub usługi i dlaczego mieliby ich potrzebować? Kiedy wiesz, kto jest twoim rynkiem docelowym, możesz wykorzystać go do kierowania swoją strategią brandingową – a efektem końcowym będzie marka, która naprawdę łączy się z klientami, z którymi chcesz współpracować najbardziej.

Stwórz swój POD (Point of difference)…

Bez względu na to, co robi twój biznes, są szanse, że są już inne firmy, które robią to samo. Więc jeśli chcesz, aby Twój biznes się wyróżniał, musisz dowiedzieć się, co go wyróżnia. To, co sprawia, że Twoja firma różni się od konkurencji, nazywa się Twój punkt różnicy (lub POD). Twój POD jest tym, co czyni Cię wyjątkowym; jest tym, co sprawia, że klient wybiera Twoją firmę do prowadzenia interesów z konkurencją – i powinno to być wplecione w każdą część Twojej strategii marki. Twoje POD nie musi być czymś burzliwym. Pomyśl o tym w następujący sposób: jeśli Twoją firmą jest Big Mac, Twój POD jest Twoim „specjalnym sosem”; to właśnie dzięki niemu Twoja firma jest wyjątkowa. Czy w swoich produktach stosujesz wyłącznie składniki pochodzenia etycznego? Czy masz najlepszą obsługę klienta w bizie? Czy twoja firma rodzinna służy społeczności od wielu pokoleń? Cokolwiek to jest, dowiedz się, co wyróżnia Twoją firmę – i zbuduj ten POD bezpośrednio w swojej tożsamości marki.

Ale także dowiedz się, co działa w Twojej branży.

Chcesz, żeby twoja marka wyróżniała się i była inna. Ale jeśli chcesz mieć najbardziej efektywną strategię brandingową, musisz również trzymać palec na pulsie tego, co działa (a co nie działa) w Twojej branży). Dokonaj bilansu swojej konkurencji i tego, co robi. Czy zauważasz jakieś trendy? Na przykład, powiedzmy, że uruchamiasz nową firmę doradztwa finansowego – i kiedy sprawdzasz swoją konkurencję, zauważasz, że wszyscy oni mają neutralne palety kolorów w swoim projekcie logo lub wszyscy koncentrują swoje wysiłki marketingowe na Facebooku zamiast Instagramu. Podczas gdy ty (oczywiście) nie chcesz kraść lub zdzierać z marki konkurencji, biorąc pod uwagę trendy w branży może dać Ci poczucie tego, co łączy się z Twoim idealnym rynkiem (i, co równie ważne, co nie) – i można budować swoją tożsamość marki odpowiednio.

2. Wizerunek z twoją marką

Kiedy już określisz kim jesteś, kim są Twoi klienci, co czyni Cię wyjątkowym i co działa w Twojej branży, nadszedł czas, aby zacząć faktycznie projektować swoją markę. Ten krok jest tak samo ważny dla budowania marki Twojej małej firmy, jak i dla większych firm.
Oto kilka rzeczy, których będziesz potrzebował, aby stworzyć wygląd i wrażenie Twojej marki:

  • Przewodnik po stylu marki. Przed rozpoczęciem projektowania, ważne jest, aby dowiedzieć się szczegółów strategii projektowania, jak paleta kolorów marki, czcionki, i projektowanie zrobić a czego nie. Przewodnik stylów marki jest doskonałym sposobem na zorganizowanie szczegółów projektu i upewnić się, że Ty, projektant i każdy, kto pracuje nad swoją marką jest na tej samej stronie z kierunkiem marki.
  • Logo. Twoje logo jest jak twarz Twojej firmy; jest to pierwsza rzecz, którą większość Twoich klientów zobaczy, gdy napotka Twoją markę – i to jest atut wizualny, który będzie najbardziej związany z Twoją firmą. Twoje logo powinno być pierwszą rzeczą, którą zaprojektujesz, ponieważ będzie ono działało jako punkt wyjścia dla wszystkich Twoich pozostałych elementów wizualnych (jak Twoja strona internetowa i wizytówki).
  • Wizytówki. Jeśli jesteś w biznesie, potrzebujesz wizytówki, a projekt powinien być zgodny z Twoim logo i innych aktywów projektowych.
  • Strona internetowa. Twoja strona internetowa jest jak kawałek Twojej firmy cyfrowej nieruchomości i kiedy ludzie odwiedzają Twoją stronę internetową, wygląd i odczucia powinny być zgodne z resztą swojej marki.

W zależności od firmy, może być konieczne dodatkowe aktywa marki (jak opakowanie produktu lub papier firmowy), ale najważniejsze, aby pamiętać? Bez względu na to, gdzie klient spotyka się z Twoją marką, czy to widząc Twoje logo, czy odwiedzając Twoją stronę internetową lub sprawdzając jeden z Twoich produktów w sklepie – wygląd, odczucia i wygląd powinny być spójne. Jeśli nie jesteś konsekwentny w tworzeniu marki swojej firmy, ryzykujesz dezorientację klientów – a jeśli są zdezorientowani, możesz stracić ich na rzecz konkurencji.

3. Uznanie się za eksperta merytorycznego o odpowiedniej treści

Jako mała firma, możesz nie mieć ogromnego budżetu reklamowego. Ale na szczęście, nie trzeba wydawać milionów dolarów na reklamę, aby dostać się przed właściwymi ludźmi. Jest lepszy, łatwiejszy i bardziej przystępny sposób, aby uzyskać swoje nazwisko tam – i to jest marketing treści. Content marketing działa na tak wielu poziomach. Po pierwsze, daje możliwość pokazania swojej wiedzy branżowej, ustanawiając się jako go-to zasobu i przedmiotu eksperta w swojej dziedzinie, publiczność przyjdzie Ci zaufać – i, jeśli chodzi o czas do nich, aby wybrać firmę do prowadzenia działalności gospodarczej, będziesz pierwszym miejscem, gdzie idą. Content marketing jest również świetną strategią, ponieważ daje możliwość wzmocnienia swojej marki. Rozwijając silny głos marki (a następnie niosąc ten głos w całej treści), wzmacniasz to, kim jesteś i czym jesteś dla swoich klientów – co wzmacnia relacje i pomaga w prowadzeniu biznesu. A jeśli potrzebujesz innego powodu, dlaczego content marketing jest tak skuteczny dla małych firm? Jest przystępny cenowo, więc nawet jeśli pracujesz nad ograniczonym budżetem, możesz sprawić, że treści będą działać dla Ciebie. Kluczem do sukcesu w wykorzystaniu treści jako strategii marketingowej jest stworzenie właściwej treści. Zrób swoje badania, aby dowiedzieć się, jakie pytania zadają Twoi klienci – a następnie stwórz treść, która na nie odpowiada. Na przykład, powiedzmy, że posiadasz lokalną piekarnię i po przeprowadzeniu pewnych badań zdajesz sobie sprawę, że Twoi klienci szukają przepisów i przewodników, które pomogą im przygotować własny chleb. Możesz stworzyć markowy post na blogu lub film wideo, który nakreśli podstawy wypieku chleba; naukę o chlebie, składniki, których będziesz potrzebował oraz sposób na uzyskanie idealnego rośnięcia i skórki. Tego typu treści stanowią poważną wartość dla Twoich odbiorców, więc kiedy przyjdzie czas, że chcą oni rzeczywiście wyjść i kupić chleb (ponieważ, bądźmy realistami – nikt nie chce cały czas robić własnego chleba), będziesz pierwszym miejscem, które odwiedzą. Chodzi o to, że jest mnóstwo informacji o Twojej branży, które Twoi klienci chcą i muszą znać. A jeśli możesz dodać wartość dodaną i odpowiedzieć na ich pytania poprzez swoją treść, zbudujesz zaufanie do tych klientów – a zaufanie to przełoży się na biznes.

4. Poszukiwanie możliwości partnerstwa

Ludzie lubią robić interesy z markami, którym ufają. Ale jeśli jesteś nową marką, ustanowienie tego zaufania może być czasochłonne. Ale świetny sposób na przyspieszenie tego procesu? Poszukaj możliwości współpracy z innymi markami, z którymi Twoi klienci już pracują. Pomyśl o tym jako o budowaniu zaufania przez pełnomocnika; jeśli Twoi klienci są wprowadzani do Twojej marki przez markę, którą już znają i której ufają, mają większe szanse na rozszerzenie tego zaufania na Ciebie – i w rezultacie dać Ci swój biznes. Klucz do sukcesu z tą strategią? Znalezienie biznesu z podobnymi – ale niekonkurencyjnymi – wynikami badań. Na przykład, powiedzmy, że uruchamiasz nowy batonik energetyczny skierowany do sportowców wytrzymałościowych. Możesz poszukać partnera do współpracy z lokalnymi wyścigami, aby umieścić swoje bary w ich torbach upominkowych, zostawić próbki w lokalnych sklepach, lub zaproponować pisanie postów gościnnych na popularnych blogach poświęconych rajdom wytrzymałościowym. Wszystkie te firmy mają odbiorców, do których chcesz dotrzeć – sportowców wytrzymałościowych – ale żadna z nich nie jest bezpośrednim konkurentem, co sprawi, że będą o wiele bardziej chętni do współpracy z Tobą.

5. Bądź superbohaterem dla swoich klientów

Jeśli chcesz naprawdę wyróżnić się na dzisiejszym hiperkonkurencyjnym rynku, nie wystarczy rozmawiać z rozmówcą – musisz też przejść się na piechotę. Twój branding to coś więcej niż tylko logo, strategie marketingowe i sposób przyciągania uwagi klientów – to, co robisz, gdy już jesteś z nimi związany. Reputacja, którą zyskujesz – i to, co klienci mówią za Twoimi plecami – jest najważniejszą częścią Twojego branding’u. Dlatego też, jeśli chcesz odnieść długoterminowy sukces, musisz być superbohaterem dla swoich klientów – i uczynić z obsługi klienta swój najważniejszy priorytet. Pomyśl o tym. Z czego lepiej być znanym niż z zapewnienia najwyższego poziomu obsługi swoich klientów? Jeśli Twoi klienci mają pozytywne doświadczenia za każdym razem, gdy wchodzą w interakcję z Twoją marką, będą nadal wracać i powiedzą o tym również swoim znajomym. Teraz, jedną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że obsługa klienta jest większa niż jakakolwiek pojedyncza interakcja lub dział. Jeśli naprawdę chcesz żyć i oddychać obsługą klienta, musisz zapewnić swoim klientom stale pozytywne doświadczenia, bez względu na to, jak, kiedy i dlaczego kontaktują się z Twoją marką. Poszukuj możliwości poprawy obsługi klienta w swojej firmie. Czy składanie zamówienia na Twojej stronie internetowej jest mylące? Przeformułuj projekt tak, aby był bardziej intuicyjny dla Twoich klientów. Czy jest to kłopotliwe, aby dokonać zwrotu? Wyślij klientom przedpłaconą etykietę zwrotną i jasne instrukcje, aby proces był łatwiejszy i prostszy. Chodzi o to, że im lepiej zadbasz o swoich klientów, tym bardziej będziesz znany jako firma, która troszczy się o swoich klientów – i tym więcej w rezultacie otrzymasz klientów.

Rozpocznij swoją strategię brandingową

Nie musisz wydawać ręki i nogi, aby skutecznie oznakować swój biznes. Wszystko czego potrzebujesz to odrobina kreatywności i dobre, staromodne twarde słowo. A teraz, kiedy już wiesz, jak skutecznie (i niedrogo!) brandować swoją małą firmę, to wszystko, co zostało Ci do zrobienia? Wyjdź tam i zdobądź markę!

1 thought on “5 niedrogich strategii brandingowych dla małych przedsiębiorstw”

  1. Jeśli ktoś szuka więcej informacji to powinien zajrzeć do książek kotlera. Mi dużo pomogły w zakresie brandingu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.