6 pułapek dla początkujących firm, których należy unikać

Cały czas i pieniądze na świecie nie sprawią, że Twój nowy biznes odniesie sukces, jeśli wpadniesz w jedną z tych sześciu pułapek małego biznesu. Dowiedz się, czym one są i jak możesz ich uniknąć.

Cały czas i pieniądze na świecie nie sprawią, że Twój nowy biznes odniesie sukces, jeśli wpadniesz w jedną z tych sześciu pułapek małego biznesu. Dowiedz się, czym one są i jak możesz ich uniknąć. Założenie i prowadzenie biznesu to projekt, który uświadamia Ci, na czym polega pojęcie „krwi, potu i łez”. Kiedy już postawisz sobie za cel zostanie swoim własnym szefem, spędzasz godziny na badaniu swojego pomysłu, planowaniu szczegółów i wykonywaniu różnorodnych zadań, aby przygotować się do startu.

Szanse są takie, że również spuszczasz pieniądze z konta bankowego i uruchamiasz wyższe niż normalnie zakładki na kartach kredytowych, ponieważ skupiasz się na tym całym ważnym dniu, w którym „oficjalnie” będziesz w biznesie. Ale bez względu na to, ile czasu i pieniędzy włożysz w rozpoczęcie działalności, Twój nowy biznes może spaść płasko na twarz, jeśli nie będziesz świadomy i nie podejmiesz kroków, aby uniknąć tych powszechnych biznesowych pułapek.

1. Nie pisanie biznes planu

Jeśli nie szukasz zewnętrznych inwestorów lub nie próbujesz uzyskać kredytu biznesowego z banku, możesz pomyśleć, że nie musisz pisać biznes planu.  Zebranie wszystkich danych potrzebnych do sporządzenia biznesplanu zabiera czas od innych rzeczy, które chcesz zrobić, aby rozpocząć działalność, a poza tym wiesz, jaki rodzaj działalności chcesz rozpocząć, więc po co zawracać sobie głowę spisywaniem tego wszystkiego? Prawda? Nieprawda! Biznes plan to nie tylko dokument, który ma służyć do zbierania pieniędzy na biznes. To twój biznesowy plan działania. Pomaga skupić się nie tylko na celu, ale również na tym, co będzie potrzebne, aby go osiągnąć.  Powiedzmy, że chcesz przynieść 100 000 dolarów w sprzedaży pierwszego roku w biznesie. Biznes plan sprawi, że weźmiesz pod uwagę liczbę klientów, których będziesz musiał pozyskać, jak ich pozyskasz i jakie koszty będą związane ze sprzedażą Twoich produktów lub usług. Bez tych szczegółów, nie masz sposobu, aby wiedzieć, czy cel sprzedaży jest realistyczny, lub czy będziesz osiągać zyski.

2. Niewystarczająca ilość gotówki do prowadzenia biznesu

Napisanie biznesplanu pomoże Ci oszacować ilość gotówki potrzebnej do rozpoczęcia działalności, ale jeśli wcześniej nie prowadziłeś podobnej działalności, prawdopodobnie nadal będziesz miał do czynienia z kilkoma finansowymi niespodziankami i niepowodzeniami po drodze. Wtedy też, to może trwać znacznie dłużej, niż przewidywano, aby zbudować stały przepływ klientów i gotówki. Aby zminimalizować ryzyko wpadnięcia w tę pułapkę, spróbuj dowiedzieć się, ile inne podobne firmy wydały na rozpoczęcie działalności, i spojrzeć na czasopisma branżowe lub innych zasobów w celu określenia średniej rocznej sprzedaży dla rodzaju działalności, którą planujesz rozpocząć.

3. Nie doceniając potrzeby marketingu

Bez względu na to, jak dobre są sprzedawane produkty i usługi, nie sprzedadzą się one, jeśli klienci nie będą wiedzieć (lub zapomną!), że Twój biznes istnieje. Przyjaciele i członkowie twojej rodziny, których masz nadzieję, będą mówić o twoim biznesie i wysyłać klientów na twój sposób, prawdopodobnie nie będą.  Znajomi biznesowi, którzy kazali ci zadzwonić do nich po rozpoczęciu działalności, będą poza biurem lub na spotkaniu, gdy tylko spróbujesz się z nimi skontaktować.  A strony w mediach społecznościowych, które, masz nadzieję, przyniosą Ci sprzedaż lub wskazówki? Niespodzianka! Będziesz musiał sprzedać te strony, żeby je znaleźć. Unikaj tej pułapki, opracowując starannie przemyślany, dobrze przygotowany plan marketingowy dla Twojego biznesu. Plan ten powinien identyfikować Twoich docelowych klientów, różne sposoby dotarcia do nich i ilość środków, które będziesz musiał zrobić niezbędny marketing.  Pamiętaj, że marketing jest działaniem ciągłym, a nie jednorazowym i wykonywanym.

4. Wykorzystanie znacznie większej ilości możliwości, niż jest to możliwe.

Sukces każdej firmy zależy od zdolności przedsiębiorcy do dostrzegania wielkich możliwości i wykorzystywania ich w odpowiednim czasie. Kluczowe znaczenie ma jednak ocena rentowności możliwości i wykorzystanie jej tylko wtedy, gdy jest ona zgodna z aktualnym celem biznesowym i gdy firma jest naprawdę gotowa na dodanie nowych produktów o nowych cechach. Należy dokładnie przeanalizować finanse firmy, siłę roboczą, obecną efektywność operacyjną i bazę klientów. Czy nowe możliwości będą pasować do biznesu bez uszczerbku dla obecnego poziomu i jakości operacji? Jeśli nie, odłóż ten pomysł na półkę, przynajmniej tymczasowo. Poza rozszerzeniem zasobów, skok na każdy pomysł, który się pojawi, może sprawić, że nie będziesz postrzegany jako ekspert w zakresie swoich podstawowych umiejętności biznesowych.  Klienci, do których kierujesz swoje usługi doradcze w zakresie zarządzania, mogą zastanawiać się, jak dobry jesteś naprawdę, jeśli sprzedajesz również usługi projektowania stron internetowych lub suplementy diety na boku.

5. Bycie nieelastycznym

Na wysoce konkurencyjnym rynku, Twoja firma musi pozostać skoncentrowana, ale również być świadoma zmieniających się rynków i alternatywnych podejść, aby osiągnąć swój cel.  Twój biznesplan może wymagać od Ciebie ukierunkowania na małe, lokalne firmy z Twoją linią produktów, ale najbardziej dochodowym rynkiem mogą być korporacje, które kupują w ilościach.  Oprogramowanie, które opracowujesz na potrzeby komputera stacjonarnego, może być również potrzebne do pracy na smartfonach.  Chociaż nie chcesz zmienić biegów za każdym razem, gdy ktoś sugeruje alternatywną drogę do Ciebie, Twój biznesplan i własne podejście powinno być na tyle elastyczne, aby pozwolić Ci zmienić kurs, gdy istnieją wystarczające dowody, że jest to w najlepszym interesie firmy.

6. Nie stawiaj swoich roszczeń online

Czy ci się to podoba, czy nie, firmy muszą być dziś znalezione w Internecie, i to w wielu miejscach w Internecie. Zarówno konsumenci, jak i klienci B2B zwracają się do Internetu w celu znalezienia produktów i dostawców usług oraz zbadania, co kupują i od kogo to kupują. Nawet jeśli zazwyczaj większość działalności firmy odbywa się za pomocą słów i ust, ludzie, którzy o tobie słyszą, najprawdopodobniej sprawdzą cię w Internecie, zanim się z tobą skontaktują. Będą szukać na swoim smartfonie lub komputerze. Będą szukać na swojej stronie internetowej (i zastanawiać się o swoim profesjonalizmie i długowieczności, jeśli nie masz). Będą patrzeć na swoich stronach i profilach w mediach społecznościowych. I mogą szukać Cię na YouTube i Slideshare, wyszukać strony recenzji komentarzy na temat Twojej firmy, lub wyszukać w głównych wyszukiwarkach terminów takich jak, „Czy ktoś słyszał o …”. Chociaż nie można kontrolować wszystkiego, co ludzie znajdą w swoich poszukiwaniach, trzeba kontrolować to, co się potrafi. Te rzeczy to co najmniej prezentacja strony internetowej, szczegółowe profile w mediach społecznościowych i lokalne listy w głównych wyszukiwarkach, jeśli Twoja firma reaguje na lokalny ruch pieszy. Chociaż nie ma sposobu, aby zagwarantować, że każdy start będzie ostatecznie udany, mając świadomość i unikając tych 6 wspólnych pułapek uruchamiania biznesu pomoże zmniejszyć ryzyko porażki.

1 thought on “6 pułapek dla początkujących firm, których należy unikać”

  1. W dobie postpandemii trzeba być jeszcze bardziej elastycznym w biznesie niż w czasie pandemii. Szerszy asortyment, lepsze ceny i wyższa jakość.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.