Czym jest biznesplan?

Krótka definicja i przykłady dobrego biznesplanu, który rozwinie Twój biznes. Praktyczne wprowadzenie dla osób zakładających nową firmę.

Biznesplan jest dokumentem podsumowującym cele operacyjne i finansowe przedsiębiorstwa. Jest to mapa drogowa firmy do sukcesu, zawierająca szczegółowe plany i budżety, które pokazują, w jaki sposób cele zostaną zrealizowane.

Co to jest biznesplan?

Biznesplan to przewodnik po tym, jak firma osiągnie swoje cele. Dla każdego, kto rozpoczyna działalność gospodarczą, sporządzenie biznesplanu jest ważnym pierwszym krokiem. Posiadanie tych konkretnych kamieni milowych pomoże śledzić sukces firmy (lub jego brak). Istnieją różne biznesplany do różnych celów, a najlepsze biznesplany to żywe dokumenty, które reagują na rzeczywiste czynniki tak szybko, jak to możliwe.

Na czym polega sens biznesplanu?

Jeśli masz pomysł na rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia, biznesplan może pomóc Ci określić, czy Twój pomysł na biznes jest realny. Nie ma sensu rozpoczynać działalności gospodarczej, jeśli szanse na osiągnięcie zysku są niewielkie lub żadne, a biznesplan pomaga określić szanse na sukces.

W wielu przypadkach osoby rozpoczynające nową działalność gospodarczą nie mają pieniędzy potrzebnych do rozpoczęcia działalności, którą chcą rozpocząć. Jeśli wymagane jest finansowanie rozpoczęcia działalności, należy mieć gotowy do zaprezentowania potencjalnym inwestorom biznesplan, który pokaże, w jaki sposób proponowany biznes będzie rentowny.

Właściciele firm mają swobodę w tworzeniu konspektu biznesplanu. Mogą one być krótkie lub długie, i mogą zawierać wszelkie szczegóły, które uważasz, że będą przydatne. Istnieją podstawowe szablony, z których można korzystać, i prawdopodobnie zauważysz pewne wspólne elementy, jeśli spojrzysz na przykłady biznesplanów.

Analiza rynku

Analiza rynku ujawni, czy istnieje wystarczający popyt na swój produkt lub usługę na rynku docelowym. Jeśli rynek jest już nasycony, model biznesowy będzie musiał zostać zmieniony (lub wyrzucony do kosza).

Analiza bezpośredniej konkurencji

Analiza konkurencji zbada mocne i słabe strony konkurencji i pomoże ukierunkować strategię zdobywania udziału w rynku w planie marketingowym. Jeśli istniejący rynek jest zdominowany przez ustalonych konkurentów, na przykład, trzeba będzie wymyślić plan marketingowy, aby zwabić klientów od konkurencji (niższe ceny, lepsze usługi, itp.).

Plan zarządzania

Plan zarządzania nakreśla strukturę firmy, wymagania dotyczące zarządzania i personelu. Jeśli nasza działalność wymaga specyficznej wiedzy na temat pracowników i zarządzania, będziemy potrzebować strategii znalezienia i zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników oraz ich utrzymania.

Plan operacyjny

Plan operacyjny opisuje wymagania dotyczące obiektów, sprzętu, zapasów i zaopatrzenia. Dla wielu firm lokalizacja i dostępność mają kluczowe znaczenie. Jeśli tak jest w przypadku naszej firmy, trzeba będzie zbadać potencjalne lokalizacje. Jeśli proponowana działalność wymaga części lub surowców do produkcji towarów, które mają być sprzedawane klientom, należy zbadać potencjalne łańcuchy dostaw.

Plan finansowy

Plan finansowy jest czynnikiem decydującym o tym, czy proponowany przez nas pomysł na biznes ma szansę powodzenia. Jeśli wymagane jest finansowanie, plan finansowy określi, jak prawdopodobne jest uzyskanie środków na rozpoczęcie działalności w formie kapitału własnego lub finansowania dłużnego z banków, od inwestorów typu aniołowie biznesu lub inwestorów venture capital. Możesz mieć świetny pomysł na biznes, wraz z doskonałym marketingiem, zarządzaniem i planami operacyjnymi, ale jeśli plan finansowy pokazuje, że biznes nie będzie wystarczająco dochodowy, wtedy model biznesowy nie jest opłacalny i nie ma sensu rozpoczynać tego przedsięwzięcia.

1 thought on “Czym jest biznesplan?”

  1. Jeśli nie zrobi się solidnego biznesplanu na samym początku to nie ma co startować z zakładaniem firmy. To podstawa podstaw.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.