Czym jest marketing automation?

Oprogramowanie marketing automation pozwala usprawnić i zmierzyć działania marketingowe dla nowych i posiadanych leadów oszczędzając czas i pieniądze.

Automatyzacja marketingu jest definiowana jako proces wykorzystania oprogramowania do automatyzacji kampanii marketingowych i działań marketingowych w całej podróży kupującego – od pierwszych interakcji z klientem do wsparcia posprzedażowego.

Pomaga to firmom ustawić najbardziej efektywne procesy dla każdego etapu lejka sprzedażowego w oparciu o dane dotyczące leadów i ich interakcji z firmą.

Do czego służy marketing automation?

Narzędzia do automatyzacji marketingu pomagają usprawnić cały proces marketingowy poprzez automatyzację powtarzalnych zadań. Działania podejmowane są automatycznie w momentach, w których są najbardziej efektywne. Zwiększa to szanse Twojej firmy na wygenerowanie nowych leadów, dokonanie sprzedaży i zwiększenie marketingowego ROI – wszystko to przy jednoczesnym uwolnieniu zespołu marketingowego, który może skupić się na innych zadaniach.

Personalizacja i ukierunkowany email marketing

Oprogramowanie do automatyzacji marketingu dostarcza Ci dane o klientach, które pozwalają na kierowanie do każdego z nich treści, które są dla nich najbardziej odpowiednie, w oparciu o to kim są i w jaki sposób kontaktują się z Twoją firmą. Dzięki temu każdy potencjalny klient zawsze otrzymuje treści, które pomogą mu pokonać konkretne bariery zakupowe – koniec z wysyłaniem nieefektywnych masowych kampanii e-mailowych do całej listy.

Przykład użycia:

 • Potencjalny klient odwiedza jedną z Twoich stron docelowych i wypełnia formularz, aby pobrać eBooka.
 • Ty automatycznie wysyłasz mu eBooka w wiadomości e-mail.
 • Potencjalny użytkownik klika na link, aby pobrać eBooka.
 • Następnie klika w link do strony z cenami w eBooku – ale nie podejmuje żadnej akcji.
 • Automatycznie wysyłasz do nich e-mail z pytaniem, czy chcieliby umówić się na rozmowę z przedstawicielem handlowym, aby omówić swoje opcje.
 • Wypełniają formularz online, podając godzinę, o której chętnie porozmawiają.
 • Przedstawiciel handlowy z Twojej firmy zostaje powiadomiony i dzwoni do nich w wyznaczonym czasie.

Identyfikacja gorących leadów

Oprogramowanie do automatyzacji marketingu pozwala zespołom marketingowym oceniać leady na podstawie prawdopodobieństwa zakupu produktu. Ustalasz punkty za każde działanie, które podejmuje lead, a kiedy osiągnie on określoną sumę punktów, przekazujesz go do działu sprzedaży, aby podjął dalsze działania.

Na przykład, jeśli lead otworzył wszystkie Twoje e-maile, zapisał się na webinar i odwiedził stronę z cenami na Twojej witrynie, to jest to ciepły lead. Ktoś, kto tylko sporadycznie otwiera Twoje e-maile i nigdy nie klika na Twoją stronę internetową, jest zimny.

Segmentuj swoją bazę klientów

Platformy marketing automation pomagają segmentować bazę klientów, pozwalając Ci na kierowanie do różnych grup najbardziej odpowiedniej strategii marketingowej. Segmentując klientów na podstawie ich lokalizacji, stron, które odwiedzają lub preferencji zakupowych, możesz stworzyć lepsze doświadczenia klienta i wzmocnić jego relacje.

Na przykład, firma księgowa oferująca usługi w zakresie podatków, rozliczeń rocznych i płac może segmentować swoich klientów na podstawie stron w witrynie, które odwiedzają. Jeśli spędzają dużo czasu na stronie płac, skieruj do nich najbardziej efektywną strategię dla osób zainteresowanych płacami.

Jakie są korzyści z automatyzacji marketingu?

Marketing automation przynosi korzyści działom marketingu na kilka sposobów. Oto niektóre z nich.

Sprawniejsze generowanie leadów

Marketing automation pomaga budować silniejsze leady i usprawnić zarządzanie nimi na dwa sposoby. Po pierwsze, dzięki zastosowaniu technik scoringu leadów, możesz łatwo odróżnić ciepłe leady od zimnych i wysyłać do zespołu sprzedaży tylko te, które są kwalifikowane.

Po drugie, techniki śledzenia leadów dają Ci pełniejszy obraz tego, czego dany lead chce i jakie wyzwania musi pokonać. Kiedy zespół sprzedaży otrzymuje lead, wie skąd on pochodzi, jakie treści pobrał i z jakimi emailami wchodził w interakcję.

Lepsze wyczucie czasu

Timing ma kluczowe znaczenie w sprzedaży. Jeśli nie zautomatyzujesz procesów, możesz przegapić momenty, które są najważniejsze w cyklu sprzedaży.

Pomyśl o właścicielu stacji benzynowej, który rozważa zakup nowego systemu PoS. Wchodzą na Twoją stronę internetową i pobierają studium przypadku, ale nadal nie są pewni, co dokładnie oferuje Twoje oprogramowanie. Z tego powodu przenoszą się do konkurencji i jest już za późno, zanim skontaktuje się z nimi Twój zespół sprzedaży. Marketing automation automatycznie wykonuje kolejny krok w tym procesie. Na przykład, wysyłając dalsze informacje, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o zakupie lub prosząc o umówienie się na rozmowę z przedstawicielem handlowym.

Za każdym razem wykonuj optymalny krok

Marketing automation zapewnia, że na każdym etapie lejka marketingowego podejmowany jest najbardziej efektywny krok. Twój zespół może wykorzystać dane dotyczące poprzednich transakcji, aby zobaczyć, w jaki sposób potencjalni klienci wchodzą w interakcję z Twoją firmą przed dokonaniem sprzedaży i wysłać im odpowiednie treści we właściwym czasie. Informacje te mogą być wykorzystane do budowania bardziej efektywnych procesów i zwiększania sprzedaży.

Kto powinien korzystać z marketing automation?

Marketing automation jest wykorzystywany przez firmy każdej wielkości w wielu różnych sektorach. Wśród klientów Act! znajdują się firmy z branży usług finansowych, zdrowia, nieruchomości, farmacji i wielu innych. Wiele firm korzystających z automatyzacji marketingu posiada proces sprzedaży, który obejmuje niektóre lub wszystkie z poniższych elementów:

 • Proces marketingu przychodzącego.
 • Email marketing.
 • Media społecznościowe.
 • Materiały do wykorzystania w procesie sprzedaży lub jeśli jesteś gotów, aby je stworzyć.
 • Proces sprzedaży, który odbywa się online.

Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie marketing automation dla swojego biznesu?

Tak jak w przypadku każdej inwestycji, musisz upewnić się, że wybrane narzędzie do automatyzacji marketingu jest odpowiednie dla Twojej firmy. Istnieje wiele popularnych rozwiązań do automatyzacji marketingu.

Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji:

Funkcje

Ważne jest, aby platforma automatyzacji marketingu, którą wybierzesz, posiadała funkcje, których oczekujesz. Zastanów się, dlaczego chcesz korzystać z automatyzacji marketingu i upewnij się, że wybrane rozwiązanie wspiera ten cel.

Integracje

Istotne jest, aby oprogramowanie do automatyzacji marketingu integrowało się z narzędziami, których już używasz. Większość rozwiązań obsługuje szeroką gamę integracji, ale należy to potwierdzić przed podjęciem zobowiązania.

Szkolenie

Automatyzacja marketingu jest prosta, gdy już się ją opanuje. Niemniej jednak, istnieje krzywa uczenia się i najlepsze rozwiązania automatyzacji marketingu zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Tobie i Twojemu zespołowi jak najlepiej wykorzystać oprogramowanie. Może to być w formie dogłębnej bazy wiedzy, lekcji wideo, a nawet szkolenia osobistego.

Wsparcie klienta

Szkolenia są powiązane ze wsparciem klienta, jakie oferuje dane rozwiązanie. Narzędzia do automatyzacji marketingu z rozbudowanymi opcjami wsparcia klienta zapewnią, że nie zostaniesz pozostawiony bez pomocy, jeśli coś pójdzie nie tak.

Skalowalność

Ten punkt ma szczególne znaczenie dla małych firm. Jeśli planujesz rozwój swojej firmy, wybierz rozwiązanie automatyzacji marketingu, które może nadążyć za Twoim rozwojem. Większość narzędzi umożliwi Ci przejście na inny plan, gdy zdobędziesz więcej klientów.

Koszt

Koszt jest ostatecznym czynnikiem decydującym. Czy możesz sobie pozwolić na zestaw funkcji, których szukasz? Lub byłbyś lepiej iść na bardziej przystępne rozwiązanie? Bądź świadomy ukrytych opłat lub ofert otwarcia, które widzą, że cena, którą płacisz znacznie wzrasta, gdy jesteś w pełni zaangażowany w ekosystem firmy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.