Faktoring. Krótki przewodnik po faktoringu

Faktoring oferuje przedsiębiorcom sposób na przekształcenie należności w szybką gotówkę – za określoną opłatę.

 • Faktoring pozwala właścicielom firm na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw niezapłaconych faktur.
 • Ta opcja finansowania może być przydatna dla firm, które zazwyczaj nie są zatwierdzone do konwencjonalnego finansowania.
 • Faktoring jest droższy niż inne opcje finansowania.

Ten artykuł jest przeznaczony dla właścicieli małych firm zainteresowanych przekształceniem niezapłaconych faktur w gotówkę.

Faktoring to rodzaj finansowania, który pozwala właścicielom firm szybciej uzyskać zapłatę za faktury za wykonaną już pracę. Chociaż faktoring nie jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich branż i jest droższy niż inne rodzaje finansowania, jest to świetna opcja dla wielu właścicieli firm z niektórych branż lub o określonym profilu kredytowym.

Faktoring jest ważny, ponieważ oferuje szybkie finansowanie dla firm, które się do niego kwalifikują. W takich przypadkach, współpracując z firmą faktoringową, możesz skutecznie sprzedać płatności należne Ci za zaległe faktury i przenieść swoje ryzyko na firmę faktoringową, jeśli Twój klient zapłaci z opóźnieniem lub nie zapłaci swojej faktury.

Czym jest faktoring?

Faktoring to narzędzie finansowania działalności gospodarczej, które oferuje szybsze finansowanie niż wiele innych rodzajów kredytów. Faktoring ułatwia również uzyskanie finansowania przez właścicieli firm z wątpliwymi kredytami, ponieważ kredyt właściciela firmy nie jest tak naprawdę ważny – liczy się zdolność kredytowa jego klientów. Dzięki tym zaletom, faktoring jest szczególnie popularny w branżach, które nie nadają się do konwencjonalnych rozwiązań finansowych, takich jak np:

 • Firmy logistyczne (trasportowe, sepdycjne)
 • Firmy rekrutujące pracowników
 • Firmy budowlane
 • Konsultanci
 • Prawnicy

Jak działa faktoring?

Do faktoringu kwalifikują się tylko te firmy, które wystawiają faktury dla klientów, więc proces faktoringu rozpoczyna się od wykonania przez Twoją firmę pracy dla klienta. Po zakończeniu pracy wystawiasz fakturę. Jeśli uznasz, że potrzebujesz gotówki szybciej niż klient zazwyczaj Ci płaci, możesz zgłosić się do firmy faktoringowej.

Po uzyskaniu zgody na współpracę z firmą faktoringową, określasz poszczególne faktury, na które chcesz zaciągnąć pożyczkę. Następnie firma faktoringowa sprawdza klienta, aby upewnić się, że ma on solidną historię płacenia swoich faktur.

Jeśli firma faktoringowa zaakceptuje fakturę, wówczas Ty przypisujesz ją do firmy faktoringowej. Następnie firma faktoringowa wypłaca Twojej firmie część pieniędzy należnych z tytułu faktury (zazwyczaj od 80% do 90%).

Po otrzymaniu zaliczki na poczet faktury, możesz wykorzystać te pieniądze w dowolny sposób – na przykład na rozwój, wyposażenie lub płace. Firma faktoringowa przejmuje odpowiedzialność za odbiór faktury, a gdy Twój klient zapłaci pełną kwotę, firma faktoringowa wysyła Ci środki pozostałe po spłacie pożyczki wraz z odsetkami i innymi opłatami.

Jaka jest różnica między faktoringiem a finansowaniem faktur?

Finansowanie faktur i faktoring są podobne, ale mają kilka kluczowych różnic. Aby skorzystać z finansowania faktur, musisz złożyć wniosek do kredytodawcy i uzyskać zgodę na pożyczkę pod zastaw określonych faktur. W ten sposób możesz otrzymać zaliczkę na poczet kwoty, którą Twój klient jest Ci winien. Jednak w przypadku korzystania z finansowania faktur, Twoja firma nadal jest odpowiedzialna za ściąganie należności z faktur. Kiedy już to zrobisz, wykorzystujesz płatność do spłacenia pożyczki wraz z odsetkami i opłatami. Po spłacie pożyczki możesz zaciągnąć pożyczkę pod zastaw innych faktur. Z drugiej strony, w przypadku faktoringu, faktycznie sprzedajesz swoje faktury firmie faktoringowej. Oto kilka innych kluczowych różnic pomiędzy faktoringiem a finansowaniem faktur:

Znaczenie kredytu

W finansowaniu faktur, zdolność kredytowa Twojej firmy jest głównym czynnikiem branym pod uwagę. W faktoringu o wiele ważniejsza jest zdolność kredytowa Twoich klientów.

Odpowiedzialność za ściąganie należności

Firmy faktoringowe ściągają należności z faktur, które im zlecasz i przekazują wszelkie dodatkowe wpływy do Twojej firmy. W przypadku finansowania faktur, to Ty pobierasz opłaty za faktury i przeznaczasz uzyskane w ten sposób środki na spłatę kredytu.

Ponowne zaciąganie kredytów

W przypadku finansowania faktur, zazwyczaj musisz spłacić swoje pożyczki przed ponownym zaciągnięciem kredytu. W faktoringu możesz fakturować wszystkie zatwierdzone faktury wysłane do zatwierdzonych klientów, bez względu na niespłacone kredyty.

Tak więc, podczas gdy faktoring pozwala na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw zaległych faktur, które zostały wysłane do zatwierdzonych klientów, finansowanie faktur ma proces przyznawania znacznie bardziej zbliżony do konwencjonalnych produktów kredytowych.

Ile kosztuje faktoring?

Faktoring jest jednym z najłatwiejszych rodzajów finansowania dla firm i pozwala na bardzo szybkie uzyskanie gotówki – znacznie szybciej niż większość klientów płaci swoje faktury. Minusem jest to, że faktoring jest jedną z najdroższych dostępnych form finansowania działalności gospodarczej.

Zaliczki

Choć nie jest to bezpośredni koszt, większość firm faktoringowych udzieli Ci zaliczki w wysokości do 80% lub 90% wartości Twoich faktur. Firma faktoringowa trzyma resztę w rezerwie do czasu, aż Twój klient zapłaci za fakturę i odliczy odsetki i opłaty.

Oprocentowanie

Oprocentowanie faktoringu wynosi zazwyczaj od 0,5% do 4% miesięcznie, co jest znacznie wyższą wartością niż oprocentowanie konwencjonalnego finansowania.

Opłata za opóźnienia w płatnościach

Firmy faktoringowe mogą naliczać opłaty, jeśli jeden z Twoich klientów zapłaci za fakturę po terminie jej płatności.

Opłaty za przelewy

Niektóre firmy faktoringowe pobierają opłaty za realizację przelewów bankowych, zarówno przy wypłacie zaliczek dla Ciebie, jak i przy przyjmowaniu płatności od Twoich klientów.

Koszty faktoringu mogą być znacznie wyższe niż w przypadku innych rodzajów finansowania. Często istnieją pewne sposoby na obniżenie kosztów, ale różnią się one w zależności od firmy faktoringowej. Na przykład, kredytobiorcy z niektórych branż (np. służby zdrowia) mogą otrzymać niższe oprocentowanie niż inni. Możesz również zaoszczędzić pieniądze, jeśli będziesz obsługiwał płatności drogą elektroniczną. Oczywiście, im szybciej Twoi klienci zapłacą faktury, tym niższe będą Twoje opłaty.

Zalety i wady faktoringu

Faktoring jako forma finansowania działalności ma kilka zalet, ale ma też swoje wady. Te plusy i minusy sprawiają, że faktoring jest idealnym rozwiązaniem dla niektórych firm z określonych branż, a dla innych jest kiepskim rozwiązaniem.

Zalety

Szybki proces aplikacyjny – W przeciwieństwie do konwencjonalnego finansowania, faktoring wymaga większej weryfikacji Twoich klientów niż Twojej firmy.

Przeniesienie odpowiedzialności – Jeśli faktorujesz swoje faktury, nie jesteś już odpowiedzialny za zbieranie płatności – zajmuje się tym firma faktoringowa.

Łatwość ponownego zaciągania kredytów – W przypadku faktoringu faktur często nie trzeba czekać na zapłatę poprzednich faktur, aby móc zaciągnąć kolejne.

Opcje dla osób z problemami kredytowymi – Jeśli masz złą zdolność kredytową i nie możesz uzyskać zgody na inne rozwiązania w zakresie pożyczek biznesowych, często możesz nadal korzystać z faktoringu faktur, aby pomóc w rozwoju firmy lub pokryciu kosztów operacyjnych.

Szybkie finansowanie – Dzięki faktoringowi możesz otrzymać gotówkę już następnego dnia, zamiast czekać 30 dni lub więcej na zapłatę od swoich klientów.

Wady

Wąski zakres kwalifikowalności – Tylko firmy, które wystawiają faktury swoim klientom mogą kwalifikować się do faktoringu.

Wymóg zdolności kredytowej klienta – Podczas gdy właściciele firm ze złym kredytem zazwyczaj nie mają problemów z finansowaniem faktur, aby móc je faktorować, musisz mieć klientów posiadających zdolność kredytową.

Niskie stawki zaliczek – Firmy faktoringowe wypłacają zaliczki w wysokości od 80% do 90% kwoty, na którą wystawiono fakturę.

Wysokie stopy procentowe – Firmy faktoringowe pobierają opłaty w wysokości od 1% do 4% miesięcznie. Daje to od 15% do 35% RRSO, czyli mniej więcej tyle samo, co oprocentowanie kart kredytowych i znacznie więcej niż oprocentowanie innych rodzajów kredytów biznesowych.

Dodatkowe opłaty – Firmy faktoringowe często pobierają dodatkowe opłaty za takie rzeczy jak przelewy, zwrócone czeki i opóźnienia w płatnościach, nawet jeśli nie masz możliwości zapewnienia terminowej płatności od klienta po przypisaniu jego faktury do firmy faktoringowej.

Ten ostatni punkt jest warty podkreślenia, ponieważ kiedy faktorujesz fakturę, efektywnie sprzedajesz ją firmie faktoringowej i rezygnujesz z prawa do samodzielnego pobierania płatności. Nawet jeśli nie możesz zagwarantować, że faktura zostanie odebrana, odsetki, które płacisz, zależą od tego, jak długo Twój klient będzie zwlekał z zapłatą faktury.

Czego szukać w firmie faktoringowej

Podobnie jak inni pożyczkodawcy, firmy faktoringowe występują we wszystkich kształtach i rozmiarach. Każda z nich ma swoje mocne strony i ograniczenia, a także specjalizacje. Jeśli uważasz, że faktoring może być dobrym sposobem na sfinansowanie Twojego biznesu, rozważ te aspekty przy wyborze pożyczkodawcy:

Specjalizacja branżowa

Większość firm faktoringowych specjalizuje się w jednej lub kilku branżach lub określonych rozmiarach biznesu. Znajdź taką, która rozumie Twoją branżę i Twoje potrzeby.

Niskie oprocentowanie

Odsetki od faktoringu mogą być bardzo wysokie, więc upewnij się, że wiesz, jakie stawki pobiera Twoja potencjalna firma faktoringowa w porównaniu z konkurencją.

Wysoka stopa zaliczki

Firmy faktoringowe ograniczają wysokość zaliczki w stosunku do wielkości faktury. Współpracuj z firmą faktoringową, która umożliwia Ci dostęp do jak największej ilości pieniędzy tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Zarządzanie fakturami online:

Dobre firmy faktoringowe mają platformy internetowe, na których możesz się zalogować, aby sprawdzić status faktur, które już przefakturowałeś i zgłosić nowe faktury do faktoringu.

Niewiele dodatkowych opłat

Upewnij się, że nie zostaniesz zaskoczony niespodziewanymi opłatami.

Szybkie finansowanie

Firmy faktoringowe powinny zapewnić Ci dostęp do gotówki w ciągu jednego lub dwóch dni.

Łatwy proces odnawiania umowy

Kiedy już zostaniesz zaakceptowany do współpracy z firmą faktoringową, a ona zaakceptuje jednego z Twoich klientów, proces odnawiania faktur powinien być szybki i łatwy.

Popularne firmy faktoringowe w Polsce

Do Polskiego Związku Faktorów należą obecnie 23 firmy faktoringowe, są to:

 • Bibby Financial Services
 • Pekao Faktoring
 • BNP Paribas Faktoring
 • ING Commercial Finance
 • Santander Factoring
 • mFaktoring
 • Bank Millennium
 • Coface Poland Factoring
 • PKO Faktoring
 • Citi Handlowy
 • HSBC Bank Polska
 • Eurofactor Polska
 • BOŚ Bank
 • KUKE Finance
 • IFIS Finance
 • UBI Factor
 • Alior Bank
 • BPS Faktor
 • Idea Money
 • PragmaGO
 • BFF Polska
 • eFaktor
 • Faktorzy

Podsumowanie

Faktoring jest szybką i łatwą formą finansowania działalności gospodarczej dla niektórych kwalifikujących się firm. Chociaż faktoring wiąże się z wyższym oprocentowaniem niż wiele innych rodzajów finansowania działalności gospodarczej, właściwa firma faktoringowa może być świetnym partnerem, który zapewni Ci szybki dostęp do gotówki za wykonaną już pracę, pomagając Ci w prowadzeniu i rozwoju Twojej firmy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.