Jak nie płacić składki ZUS w 2022 roku?

Co to są składki ZUS?

Składki ZUS są to składki, które Polacy muszą obowiązkowo płacić. Są one odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i trafiają do Państwa. Jeśli nie korzystasz z żadnych ulg będziesz zobowiązany zapłacić około 35% swojej miesięcznej wypłaty.

Dostępne ulgi i zwolnienia z ZUS

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje ulgi, dla osób spełniających określone warunki.

Ulga na start

„ulga na start” jest dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Krótko mówiąc jest to zwolnienie na 6 miesięcy z odprowadzania podków – jedyną składką, którą musisz płacić to składka zdrowotna.

Ulga Mały ZUS Plus

„ulga Mały ZUS Plus” jest dla osób, których roczne dochody nie przekraczają 120 tysięcy złotych i prowadzą własną działalność gospodarczą przez przynajmniej 60 dni. Polegają one na tym, że nasze składki są mniejsze od zwykłych składek.

Rodzaje składek ZUS

Jakie są rodzaje składek ZUS?

 • ubezpieczenie emerytalne – 20% miesięcznej wypłaty
 • ubezpieczenia rentowe – 8,00% miesięcznej wypłaty
 • ubezpieczenie chorobowe – 2,5% miesięcznej wypłaty
 • ubezpieczenie wypadkowe – około 2% miesięcznej wypłaty 
 • ubezpieczenie zdrowotne – 9,00% miesięcznej wypłaty
 • Fundusz Pracy – 2,5% miesięcznej wypłaty

5 zgodnych z prawem sposobów na niepłacenie składki ZUS

Nie chcesz płacić składek ZUS w 2022 roku? Istnieje kilka sposobów na ominięcie tych nieprzyjemnych podatków.

 1. Jeśli twoje zarobki nie przekraczają 3010 zł – czyli minimalnej krajowej oraz przychody z działalności gospodarczej nie przekraczają 50% kwoty minimalnego wynagradzania, możesz skorzystać z zwolnienia od odprowadzania podatków zdrowotnych.
 2. Kolejnym sposobem na ominięcie składek ZUS w 2022 roku jest realizowanie usług na podstawie umowy o dzieło – taka umowa nie wymaga odprowadzania składek. Trzeba jednak pamiętać że nie każda praca może zostać pod tą umowę zrealizowana. Dlatego warto doinformować się czy aktualna praca, którą wykonujesz można zaliczyć pod umowę o dzieło. 
 3. Działalność nierejestrowana jest kolejnym sposobem na ominięcie składek ZUS. Aby móc prowadzić taką działalność trzeba spełnić określone wymagania – przychody takiej działalności nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia oraz nie możesz prowadzić żadnej działalności przez ostatnie 5 lat .
 4. „Ulga na start” jest kolejną dobrą opcją na niepłacenie podatków przez 6 miesięcy (została ona opisana wyżej).
 5. Ostatnim sposobem na składki ZUS jest założenie spółki z o.o.. Jedynymi warunkiem jest posiadanie co najmniej dwóch wspólników oraz firma nie może zatrudniać żadnego pracownika.

Podsumowanie – Jak nie płacić składki ZUS?

Oto obecnie 5 najlepszych sposobów na ominięcie podatków i zaoszczędzenie pieniędzy. Są one zupełnie legalne i nie łamią przepisów. Wystarczy tylko spełnić określone dla danego sposobu warunki.

2 thoughts on “Jak nie płacić składki ZUS w 2022 roku?”

 1. ZUS to największy rak przedsiębiorcy. Jeszcze złodzieje mówią, że to składka a nie podatek. Bandyci

 2. Dobrze, że są te ulgi na start, dla nowych przedsiębiorców inaczej wejście na rynek nowych firm byłoby megatrudne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.