Jak skalować biznes?

Podjąłeś więc decyzję o rozwoju swojego biznesu – gratuluję! Teraz przygotuj się na kolejne wyzwanie: jak przeskalować swój biznes, aby się rozwijać. Nawet jeśli uda Ci się sprzedawać jak szalony, wkrótce będziesz miał kolejny problem: musisz być w stanie dostarczyć towar do wszystkich tych nowych klientów. Skalowalność to zdolność i możliwości.  Czy twoja firma ma zdolność do rozwoju? Czy Twoje systemy biznesowe, infrastruktura i zespół będą w stanie sprostać wzrostowi?

Jeśli wzrost spowoduje potknięcie się Twojej firmy z powodu zamieszania, spadku zamówień z powodu pęknięć, niewystarczającej ilości personelu, złej komunikacji, niewystarczającej zdolności produkcyjnej lub dostawczej – będziesz miał niezadowolonych klientów. Ręczne procesy, które były w porządku, gdy byłeś mały, ale teraz nie pozwolą Ci działać wystarczająco szybko. Będziesz albo gasić pożary, albo desperacko próbować utrzymać głowę nad wodą. To wszystko jest stresujące. Skalowanie biznesu oznacza wyznaczenie etapu, który umożliwi i wesprze rozwój Twojej firmy. Oznacza to zdolność do rozwoju bez utrudnień. Wymaga to planowania, pewnych nakładów finansowych oraz odpowiednich systemów, personelu, procesów, technologii i partnerów.

Oto pięć krytycznych kroków do skalowania Twojej firmy:

Ewaluacja i planowanie

Przyjrzyj się uważnie swojej firmie, aby sprawdzić, czy jesteś gotowy na rozwój. Nie możesz wiedzieć, co zrobić inaczej, jeśli nie podsumujesz, na czym polega dziś Twoja firma. Strategizuj to, co musisz zrobić, aby zwiększyć sprzedaż.  Następnie załóż, że Twoje zamówienia podwoiły się lub potroiły w ciągu nocy. Czy twoja organizacja ma ludzi i systemów do obsługi tych nowych zamówień, bez awarii lub uzyskanie dużej czarne oko? To właśnie tutaj dobry plan jest niezbędny. Najlepsze planowanie w mojej opinii zaczyna się od szczegółowej prognozy wzrostu sprzedaży, w rozbiciu na liczbę nowych klientów, zamówień i przychodów, które chcesz wygenerować. Dołączamy arkusz kalkulacyjny, który rozkłada liczby w rozbiciu na miesiące. Im bardziej jesteś konkretny, tym bardziej realistyczny może być Twój plan pozyskania sprzedaży. Następnie zrób podobną prognozę wydatków, opierając się na dodaniu technologii, ludzi, infrastruktury i systemów do obsługi tych wszystkich nowych zamówień sprzedaży.  Przyjrzyj się każdej pozycji swojego aktualnego planu sprzedaży, aby zobaczyć, jak może on wpłynąć na sytuację. Wydatki pójdą w górę – musisz przewidzieć gdzie i jak. Ponownie, dołącz arkusz kalkulacyjny z podziałem na wydatki niezbędne do zrealizowania prognozy sprzedaży. Spróbuj myśleć o wszystkim. Będziesz musiał się zastanowić i przeprowadzić drobiazgowe badania, aby opracować odpowiednie kosztorysy, ale dzięki temu Twój plan będzie lepszy.

Znajdź pieniądze

Skalowanie biznesu nie przychodzi za darmo. Twój plan rozwoju może wymagać zatrudnienia pracowników, wdrażania nowych technologii, dodawania sprzętu i urządzeń oraz tworzenia systemów raportowania w celu pomiaru i zarządzania wynikami. Jak znajdziesz pieniądze, które będziesz mógł zainwestować w rozwój?  Jestem wielkim zwolennikiem bootstrapingu, ale zazwyczaj potrzeba lat, aby rozwijać się poprzez samo bootstrapowanie.  Istnieją również konkursy dla małych firm z nagrodami pieniężnymi, takie jak FedEx Small Business Grant Contest, który rozpoczyna się 21 lutego 2017 roku. Jeśli masz wspaniałą historię do opowiedzenia o swoim biznesie i mógłbyś skorzystać z dotacji w wysokości 25 000 $ oraz 7 500 $ w usługach FedEx Office® print and business services, aby rozwinąć swój biznes, to jest to niesamowita okazja. Pomocne jest również zidentyfikowanie potencjalnych funduszy bankowych, aby przyspieszyć rozwój, takich jak pożyczka lub linia kredytowa, z której można skorzystać – zacznij od tego, ile będziesz potrzebował. I zacznij składać wnioski.

Zabezpiecz sprzedaż

Skalowanie firmy zakłada oczywiście, że sprzedasz więcej. Czy masz odpowiednią strukturę sprzedaży, aby wygenerować więcej sprzedaży?  Spójrz na sprzedaż od końca do końca. Czy masz:

 • Wystarczający przepływ leadów, aby wygenerować pożądaną liczbę leadów?
 • Systemy marketingowe do śledzenia i zarządzania leadami?
 • Wystarczająca liczba przedstawicieli handlowych do śledzenia i zamykania leadów?
 • Solidny system do zarządzania zleceniami sprzedaży?
 • System bilingowy i funkcja śledzenia należności, aby zapewnić terminowe otrzymywanie faktur?

Inwestuj w technologię

Technologia sprawia, że skalowanie działalności gospodarczej jest łatwiejsze i mniej kosztowne.  Możesz uzyskać ogromne korzyści skali i większą przepustowość, przy mniejszym nakładzie pracy, jeśli mądrze zainwestujesz w technologię.

 • Automatyzacja może pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej po niższych kosztach i bardziej efektywnie poprzez zminimalizowanie pracy ręcznej.
 • Integracja systemów jest głównym obszarem do poprawy w większości firm. Obecnie firmy nie uciekają od jednego systemu – mogą mieć tuzin lub więcej systemów. Jeśli te systemy nie współpracują ze sobą, tworzą silosy, które z kolei mnożą problemy z komunikacją i zarządzaniem w miarę rozwoju Twojej firmy.

Teraz jest dobry czas, aby ocenić nowe produkty na rynku, które oszczędzają czas i pieniądze, a jednocześnie mieszczą znacznie większe ilości w każdej części Twojego biznesu.  Przyjrzyj się systemom CRM, automatyce marketingowej, zarządzaniu sprzedażą, zapasami, produkcją, księgowością, kadrami, wysyłką i innym technologiom. Oceniaj nie tylko oprogramowanie, ale także sieci i sprzęt, taki jak serwery, komputery, drukarki i urządzenia telefoniczne.

Znalezienie personelu lub źródła strategicznego

Wreszcie, na pewno nie mniej ważne są ręce potrzebne do wykonania pracy. Technologia daje ogromną dźwignię, ale w końcu nadal potrzebujesz ludzi.

Czy masz wystarczająco dużo personelu do obsługi klienta? Spójrz na branżowe benchmarki, aby określić regułę mówiącą, ilu klientów może obsługiwać jeden przedstawiciel obsługi.

 • A co z ludźmi, którzy są odpowiedzialni za Twoją produkcję, zapasy i dostawę produktów lub usług? Ile osób jest typowych dla Twojej branży na jednego klienta i ilu będzie Ci potrzebnych?
 • Jak szybko znaleźć wykwalifikowaną pomoc? Systemy rekrutacji i zatrudniania są ważne, podobnie jak świadczenia i płace.

Nie zapomnij o zarządzaniu. Znaczenie stanowiska kierowniczego rośnie wraz z rozwojem Twojej firmy. Nie będziesz w stanie nadzorować wszystkiego.

Czasami odpowiedzią jest zlecanie zadań na zewnątrz lub szukanie partnerów, a nie zatrudnianie ich wewnętrznie. Skalowanie wymaga od Ciebie dokonywania trudnych wyborów. Jakie funkcje możesz i powinieneś wykonywać – lub nie – wewnętrznie? Osoby trzecie mogą dysponować personelem i inwestować w systemy, które umożliwią im dużo bardziej efektywną obsługę danej funkcji niż Twoja firma. Próba powielenia tej funkcji wewnętrznie może zająć zbyt wiele czasu lub pieniędzy.  Zamiast tego, znajdź wiarygodnego partnera do outsourcingu, dzięki czemu Twoja firma będzie mogła lepiej, szybciej i taniej skalować. Jest to pięć czynników, które należy wziąć pod uwagę przy skalowaniu firmy.  Czy napotkałeś jakieś problemy w skalowaniu swojej firmy.

2 thoughts on “Jak skalować biznes?”

 1. A żeby to było takie proste, jak na papierze. Najgorsi są ludzie, bo procedura może być ale jeśli człowiekowi się nie chce to nic nie zdziałasz.

 2. Mikromenedżment to najgorsza forma zarządzania. Ludzie z natury nie chcą zawieźć więc dają z siebie wszystko. Trzeba im dać odrobinę swobody.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.