Jak znaleźć dobrego księgowego do małej firmy?

Usługi dobrego księgowego mogą być bezcenne dla twojej małej firmy. Dobry księgowy wykona świetną robotę w prowadzeniu dokumentacji, ale aby poruszać się w gąszczu przepisów podatkowych i udzielać porad finansowych potrzebnych do zarządzania i rozwoju firmy, potrzebujesz księgowego. Podczas gdy my mamy tendencję do kojarzenia księgowych z podatkami, śledzenie zmian podatkowych i robienie podatków to nie jedyne usługi, jakie świadczy dobry księgowy.

Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad włączeniem lub niewłączeniem swojej firmy, czy też próbujesz podjąć decyzję o zakupie lub wydzierżawieniu lub zakupie powierzchni handlowej, dobry księgowy będzie w stanie powiedzieć Ci, jak takie posunięcie wpłynie na Twoje podatki i/lub rozwój Twojej firmy. Jeśli nie masz księgowego pracującego dla swojej firmy, potrzebujesz go! Ale ważne jest, aby znaleźć księgowego, który jest najlepszy dla Ciebie i Twojej konkretnej sytuacji.

Jak znaleźć dobrego księgowego

1) Polecenia – zapytaj innych przedsiębiorców o ich księgowych.

Dowiedz się, z kogo korzystają inni przedsiębiorcy i jak bardzo są zadowoleni z usług świadczonych przez ich księgowych. Jeśli nie masz lub nie możesz uzyskać żadnych godnych poleceń tą metodą, skorzystaj z internetu lub żółtych stron i wybierz kilka firm księgowych. Kiedy zadzwonisz, powiedz recepcjonistce co robisz i poproś o nazwiska księgowych, którzy znają Twój typ działalności. Skorzystaj z tych informacji, aby stworzyć krótką listę potencjalnych księgowych.

2) Zadzwoń do czterech lub pięciu wybranych księgowych i poproś o omówienie ich usług.

Zapytaj go o jego wykształcenie (np. czy jest CA lub CGA) oraz o jego doświadczenie w Twojej branży. Możesz również sprawdzić w ich stowarzyszeniu zawodowym, czy podane przez nich kwalifikacje są ważne i czy nie ma żadnych nieuregulowanych kwestii dyscyplinarnych. Użyj tych pierwszych informacji kontaktowych, aby wybrać dwóch lub trzech księgowych do rozmowy kwalifikacyjnej.

3) Przygotuj krótką listę pytań, które chcesz zadać potencjalnym księgowym.

Nie krępuj się pytać o rachunki. Zapytaj o stawki rozliczeniowe i sposób ich ustalania. Często możesz mieć szybkie pytanie, na które możesz odpowiedzieć za pomocą krótkiej rozmowy telefonicznej lub e-maila – jak wystawiać rachunki za porady telefoniczne lub e-mailowe? (A co do tego, w jaki sposób są one dostępne? Zawsze należy zadawać pytania na temat ich polityki dotyczącej połączeń telefonicznych i/lub poczty elektronicznej. Ważne jest, aby kontakt z księgowym był łatwy, gdy masz pytanie). I dowiedz się, ile Twój nowy potencjalny księgowy będzie pobierał za podstawowe zeznanie podatkowe dla firm. (Przygotuj się na przyjęcie kopii zeznania z poprzedniego roku, gdy się z nim spotkasz i poproś go o przybliżone oszacowanie kosztów przygotowania).

Ważne jest, abyś wybrał księgowego, który zna szczególne wymagania twojej firmy i/lub sytuację podatkową, abyś mógł wykorzystać je do weryfikacji potencjalnych księgowych. Na przykład:

  • Jeśli Twoja firma jest powiązana z Internetem, będziesz chciał dowiedzieć się, czy księgowy jest zaznajomiony z e-commerce.
  • Jeśli twoja działalność wiąże się z okresami pracy w innych krajach, potrzebujesz księgowego, który zna się na międzynarodowych zagadnieniach podatkowych. Na przykład, jeśli jesteś Kanadyjczykiem i chcesz prowadzić działalność w USA, potrzebujesz kogoś, kto jest zaznajomiony z IRS i ma doświadczenie w wypełnianiu amerykańskich formularzy podatkowych (lub ma łatwy dostęp do kogoś innego, kto to robi, np. innego specjalisty, który pracuje w tej samej firmie).
  • Jeśli myślisz o eksporcie, zapytaj, w jaki sposób księgowy może pomóc Ci w opracowaniu strategii eksportowej.

4) Spotkaj się z wybranym przez siebie potencjalnym księgowym (księgowymi) i zadaj swoje pytania.

Nie ma to jak spotkanie bezpośrednie, na którym można ocenić, jak dobrze można pracować z inną osobą. Oprócz oceny wiedzy księgowego, zobaczcie, jak dobrze się z nim czujecie i jak dobrze się ze sobą komunikujecie. Kiedy wybierasz księgowego dla swojej firmy, zamierzasz nawiązać z nim długoterminową relację, więc ważne jest, abyś czuł się z nim komfortowo. W końcu księgowy nie jest tylko doradcą podatkowym, ale może pomóc Ci zbudować projekt przyszłości Twojej firmy.

1 thought on “Jak znaleźć dobrego księgowego do małej firmy?”

  1. Dobry i tani księgowy to prawdziwy skarb. Bardzo trudno go znaleźć, ale jak już go masz – to się go trzeba trzymać. Jest jak spowiednik.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.