Tworzenie firmowej strony internetowej – Krótki przewodnik dla małych i nowych firm

W XXI wieku nie da się prowadzić skutecznego biznesu bez posiadania dobrej strony internetowej. To od niej zależy, jak będą postrzegać Cię klienci.

Twoja mała firma potrzebuje strony internetowej, oto dlaczego:

 • Stworzenie strony internetowej dla małej firmy jest ważne, aby informować odbiorców, wyjaśniać swoją ofertę wartości, zwiększać rozpoznawalność marki i napędzać sprzedaż.
 • Aby zbudować biznesową stronę internetową, musisz najpierw wybrać nazwę domeny i zapewnić sobie hosting. Następnie zoptymalizuj swoją witrynę, aby poprawić pozycję w wyszukiwarkach i zwiększyć ruch na stronie.
 • Utrzymuj swoją stronę na bieżąco i zoptymalizuj ją dla urządzeń mobilnych. Upewnij się również, że prędkość witryny jest odpowiednia, aby poprawić swoje rankingi w wyszukiwarkach.
 • Ten artykuł jest dla właścicieli małych firm, którzy chcą zbudować stronę internetową lub poprawić istniejącą stronę internetową.

To nie jest już możliwe, aby prowadzić działalność gospodarczą, bez obecności w Internecie. Konsumenci zwracają się do Internetu o wszystko, od badań produktów do lokalizacji i godzin pracy. Nawet tylko prosta, dobrze zaprojektowana strona internetowa może dać ci przewagę w swojej dziedzinie, a jeśli masz produkty do sprzedania, witryna może otworzyć nowe rynki i rozszerzyć swoją działalność tanio i łatwo.

Oprogramowanie do projektowania stron internetowych ewoluowało, aby być łatwe w użyciu dla każdego. Nie musisz znać się na kodowaniu, aby stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną stronę. Bez względu na to, jakiego programu używasz, musisz tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad i wskazówek, aby nadać swojej stronie profesjonalny wygląd, sprawić, że łatwo ją znaleźć i pokazać swoją firmę w najlepszym świetle.

Określ główny cel swojej strony internetowej.

Strona firmowa zazwyczaj służy jako miejsce do przekazywania ogólnych informacji o firmie lub bezpośrednia platforma dla e-commerce. Niezależnie od tego, czy tworzysz prostą stronę internetową, która opowiada trochę o Twojej firmie, czy bardziej złożoną witrynę e-commerce, najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, to powiedzieć, co Twoja firma robi – na stronie głównej, w prostych słowach. Nie zmuszaj klientów do szukania informacji, czy Twoja firma może zrobić to, czego potrzebują.

Zdecyduj się na nazwę domeny.

Nazwa domeny jest jedną z najważniejszych cech Twojej strony internetowej. To adres URL, którym będziesz się dzielić z obecnymi i potencjalnymi klientami oraz promować w mediach społecznościowych. Dlatego chcesz, aby była ona opisowa i łatwa do zapamiętania i wpisania. Staraj się, aby był krótki i unikaj skrótów, akronimów i liczb, jeśli to możliwe, aby uniknąć zamieszania wśród klientów.

Musisz także zdecydować się na domenę najwyższego poziomu (TLD). Jest to przyrostek na końcu nazwy domeny, takie jak .com, .net lub .biz. Jednak nietradycyjne nazwy TLD rozwinęły się w ostatnich latach. Te TLD mogą być oparte na lokalizacji, jak .nyc, lub rodzaju działalności, jak .marketing, .agency lub .design. Chociaż mogą one być opisowe, .com jest nadal głównym celem.

Po wybraniu nazwy domeny, należy potwierdzić jej dostępność i zakupić ją za pośrednictwem rejestratora domen. Oto kilka popularnych rejestratorów domen:

 • az.pl
 • home.pl
 • nazwa.pl
 • ovh.pl
 • cyberfolks.pl

Wybierając nową nazwę domeny, sprawdź prawa autorskie, aby upewnić się, że nie naruszasz czyjejś chronionej nazwy. Jeśli Twój preferowany adres URL jest już zajęty, możesz zadzwonić do firmy, która go używa i poprosić o wykupienie go od nich.

Wybierz hosting.

Każda strona internetowa potrzebuje hosta – czyli serwera, na którym wszystkie jej dane są przechowywane w celu publicznego dostępu przez cały czas. Hosting własnej strony internetowej jest prawdopodobnie zbyt duży wydatek dla małej firmy, więc trzeba będzie wybrać zewnętrznego hosta.

W zależności od budżetu, można wybrać jedną z dwóch różnych dróg. Wspólny hosting, mniej kosztowna opcja, oznacza, że będziesz dzielić serwer z innymi stronami. Dedykowany hosting kosztuje znacznie więcej, ale oznacza to, że masz swój własny prywatny serwer i nie będzie musiał konkurować z innymi stronami, które mogłyby przeciągnąć w dół prędkość. Niektóre platformy do tworzenia stron internetowych, takie jak Squarespace i Wix, zawierają hosting w swoich miesięcznych pakietach.

Oto kilka opcji dla usług hostingowych:

 • webd.pl
 • zenbox.pl
 • kei.pl

Jeśli szukasz bezpłatnych opcji hostingowych, ważne jest, aby pamiętać, że hosting strony internetowej jest w żaden sposób wolne dla firmy hostingowej. Dlatego mogą zatrudniać innych metod, takich jak umieszczanie banerów reklamowych na swojej stronie internetowej, aby zrekompensować za darmo hosting.

Przy wyborze hosta, należy rozważyć, jak dobrze i szybko obsługa klienta może odpowiedzieć na pytania dotyczące jego lokalizacji serwera i niezawodności. Wraz z rozwojem firmy, może się okazać, że trzeba uaktualnić do innego hosta, a nawet współpracować z wieloma dostawcami do obsługi ruchu na stronie internetowej i operacji. Cowie radzi utrzymując ścisłe oko na wydajność witryny i doświadczenie swoich klientów korzystających z witryny, dzięki czemu można określić swoje potrzeby hostingowe.

Buduj swoje podstrony.

Dobra strona internetowa to coś więcej niż statyczna strona główna. Warto stworzyć wiele podstron poświęconych różnym aspektom działalności firmy, np. szczegółowy katalog produktów lub usług, albo sekcję bloga z aktualnościami dotyczącymi firmy. Jeśli chodzi o całą witrynę, upewnij się, że każda strona wspiera główny cel witryny, ma jasny cel i zawiera wezwanie do działania (np. „dowiedz się więcej”, „zapisz się”, „skontaktuj się z nami” lub „kup to”).

Strona kontaktowa jest jednym z najważniejszych elementów strony internetowej, ponieważ klienci mogą się z nią bezpośrednio skontaktować, dlatego też należy zamieścić na niej jak najwięcej informacji (numer telefonu, adres e-mail i fizyczną lokalizację, jeśli firma posiada). Dobrym pomysłem jest również zamieszczenie informacji o zespole założycielskim lub personelu na stronie „o”, aby klienci mogli poznać prawdziwe nazwiska i twarze Twojej marki.

Jeśli Twoja firma nie ma jeszcze logo, zatrudnij grafika lub stwórz logo samodzielnie, które będzie używane na stronie internetowej, wizytówkach i profilach w mediach społecznościowych. Pomoże to Twoim klientom szybko i łatwo zidentyfikować Twoją firmę w sieci. Twoja strona internetowa powinna:

Jasno określ, czym zajmuje się Twoja firma. Sprecyzuj czym zajmuje się Twoja firma w jasny, zwięzły sposób i zacznij od tego. Odwiedzający powinni być w stanie zrozumieć czym się zajmujesz w ciągu kilku sekund od wylądowania na stronie głównej. Kilka dobrze napisanych stron jest bardziej efektywne niż dziesiątki źle napisanych.

Umieszczaj strategiczne wezwania do działania. Przyciski CTA mają tendencję do osiągania najlepszych wyników, gdy pasują do informacji na stronie. Na przykład, przycisk „kup teraz” ma sens na stronie produktu, ale przycisk „skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej” może być bardziej odpowiedni na stronie „o nas”. Podobnie, strona z listą opinii klientów może mieć przycisk, który przeniesie czytelnika do dostępnych planów i cen.

Zautomatyzuj poprawki szybkości. Skonfiguruj jak najwięcej zautomatyzowanych usprawnień szybkości. Jeśli używasz systemu zarządzania treścią (CMS), zainstalowanie odpowiednich wtyczek pozwoli na buforowanie części witryny, dzięki czemu odwiedzający nie będą musieli pobierać niczego więcej niż raz. Dla użytkowników WordPressa Zalewski polecił WP Super Cache lub W3 Total Cache, które kompresują pliki i pozwalają odwiedzającym szybciej przeglądać Twoją stronę. Niektóre z bardziej technicznych aspektów buforowania i kompresji plików mogą wymagać współpracy z deweloperem, jeśli nie jesteś szczególnie obeznany z techniką.

Unikaj zdjęć stockowych. Tandetna fotografia stockowa to najszybszy sposób, aby zamienić świetną stronę w przeciętną. Jeśli szukasz zdjęć do wykorzystania na swojej stronie, najlepiej użyj zdjęcia swojego zespołu lub biura.

Skonfiguruj system płatności (jeśli dotyczy).

Choć ten krok nie będzie dotyczył wszystkich stron firmowych, firmy, które chcą oferować klientom możliwość płacenia online, będą musiały zintegrować elektroniczny system płatności z ich stronami. Najprostszym sposobem, aby to zrobić jest przez oprogramowanie e-commerce lub małych firm rozwiązań przetwarzania kart kredytowych.

Wiele gospodarze oferują w domu koszyka na zakupy lub integracji z programami e-commerce. Zrób kilka badań, aby upewnić się, że masz rozwiązanie, które jest łatwe do pracy z i wystarczająco elastyczne, aby spełnić swoje potrzeby teraz i w przyszłości.

Przetestuj i opublikuj swoją stronę.

Przed ogłoszeniem, że Twoja strona jest na żywo w sieci, upewnij się, że działa na wszystkich głównych przeglądarkach, takich jak Internet Explorer, Microsoft Edge, Firefox, Safari i Chrome. Przejrzyj każdą stronę i funkcję na każdej przeglądarce, aby upewnić się, że obrazy są wyświetlane, linki są poprawne, a format wygląda płynnie. Zajmie to trochę czasu, ale wysiłek włożony teraz zaoszczędzi Ci w przyszłości skarg od odwiedzających, którzy nie mogą uzyskać dostępu do niektórych funkcji.

Upewnij się również, że Twoja strona wyświetla się prawidłowo na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Ten krok nie powinien być pominięty, ponieważ Google i inne wyszukiwarki przeszły na indeksowanie mobile-first, które traktuje priorytetowo wydajność mobilnej wersji strony w rankingach wyszukiwarek.

Kolejnym ważnym elementem, który należy wprowadzić od samego początku, jest system analityczny. Ustawiając go przed uruchomieniem strony, możesz wyeliminować wszelkie problemy i skoordynować właściwą konfigurację. Kiedy strona jest opublikowana, możesz monitorować wydajność strony i określić, dlaczego dana strona jest udana lub nieudana w oparciu o analitykę.

Promuj swoją stronę w mediach społecznościowych.

Media społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, LinkedIn czy Pinterest to najlepszy sposób na zwiększenie zasięgu odbiorców i informowanie klientów o tym, co dzieje się w Twojej firmie. Kiedykolwiek aktualizujesz swoją stronę, pisz o tym na swoich profilach społecznościowych, ale równoważ to autentycznym, niepromocyjnym zaangażowaniem.

Zamieść również linki do swoich mediów społecznościowych na swojej stronie internetowej. Najczęstsze miejsca, w których można to zrobić to stopka lub pasek pomocniczy (dodatkowe menu w prawym górnym rogu, które często zawiera linki do logowania lub kontaktu).

Zainwestuj w optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Przesłanie Twojej strony do głównych wyszukiwarek pomoże skierować potencjalnych klientów na Twoją stronę, podobnie jak wdrożenie silnej strategii SEO w całej witrynie. Definiowanie znaczników tytułu, meta opisów i jednolitych identyfikatorów zasobów (URI), które są istotne dla Twojej firmy i aspektów Twojej branży, może zwiększyć Twoje pozycje w wyszukiwarkach dla produktów lub usług, które próbujesz sprzedać.

Wbudowanie odpowiednich słów kluczowych w treść od pierwszych etapów tworzenia witryny i skupienie się na SEO od momentu uruchomienia strony pomoże Ci wygenerować ruch już na samym początku. Kiedy budujesz swoją stronę firmową, te ważne taktyki SEO mogą pomóc Ci poprawić zdolność do poruszania się w górę rankingów. (Istnieją również taktyki off-site SEO, które możesz realizować).

Wybierz właściwe słowa kluczowe. Wybierz słowa kluczowe, które są istotne dla Twojego biznesu i których Twoi potencjalni klienci szukają w sieci. Odwiedź nasz przewodnik po narzędziach SEO dla małych firm, aby znaleźć rozwiązanie, które pomoże Ci zidentyfikować, przeanalizować i śledzić te słowa kluczowe.

Publikuj świeże treści. Regularne publikowanie na blogu, dodawanie do witryny i aktualizowanie treści to sygnał dla wyszukiwarek, że Twoja witryna jest istotna dla wybranych słów kluczowych. Wybierz tematy, które są istotne dla Twojej firmy i ekscytujące dla Twojej branży, aby pozycjonować siebie i swoją firmę jako liderów myśli w danej przestrzeni.

Umieszczaj linki wewnętrzne i zewnętrzne. Linki wewnętrzne to linki na stronach Twojej witryny, które prowadzą do innych stron w Twojej witrynie, natomiast linki zewnętrzne to linki do innych popularnych stron internetowych o wysokim autorytecie. Umieszczaj te linki strategicznie na całej stronie. Upewnij się, że linki mają sens, pasują do kontekstu i zapewniają wartość dla czytelnika; w przeciwnym razie linkowanie może być liczone przeciwko tobie.

Optymalizuj obrazy. Skompresuj obrazy, aby nie spowalniały czasu ładowania strony. Podobnie postępuj z materiałami wideo, upewniając się, że klipy ładują się szybko i nie spowalniają ogólnego ruchu na stronie. Metadane obrazów, takie jak znaczniki i podpisy, to także okazja do wprowadzenia słów kluczowych i poinformowania wyszukiwarek, o czym są obrazy.

Maksymalizuj prędkość witryny. Strony powinny ładować się tak szybko, jak to możliwe; ideałem jest czas nie dłuższy niż kilka sekund. Możesz użyć darmowych narzędzi do sprawdzania szybkości strony, takich jak Google PageSpeed Insights, aby sprawdzić, czy Twoja strona działa optymalnie.

Utrzymuj swoją stronę.

Utrzymanie aktualności jest ważne, dlatego często aktualizuj swoją witrynę, publikując wpisy na blogu dotyczące bieżących wydarzeń w branży, nowych produktów i ofert oraz wiadomości o firmie, aby przyciągnąć odwiedzających.

Należy również sprawdzić co najmniej raz w miesiącu, aby upewnić się, że oprogramowanie i wszystkie dodatki są aktualne. Jeśli oprogramowanie nie jest na bieżąco, to jest w niebezpieczeństwie włamania, nawet jeśli Twoja strona hosta bezpieczeństwa jest silny. Jeśli nie masz czasu, aby zrobić to samemu, delegować zadanie do zaufanego pracownika lub freelance menedżera strony internetowej.

Uruchomienie strony internetowej dla Twojej firmy jest tanią inwestycją, która może pomóc Ci ustalić wiarygodność i dotrzeć do szerszej bazy klientów, niż kiedykolwiek można poprzez tradycyjne techniki marketingowe. Jeśli utrzymasz swoją stronę internetową aktualizowaną ze świeżymi, aktualnymi treściami i szybko zajmiesz się kwestiami technicznymi, nigdy nie będziesz musiał się martwić o „nieistnienie” dla swoich obecnych i przyszłych klientów.

1 thought on “Tworzenie firmowej strony internetowej – Krótki przewodnik dla małych i nowych firm”

 1. Strona internetowa to wizytówka. Im ładniejsza, im dokładniej opisana oferta i namiary kontaktowe – tym lepiej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.