Work-life balance. Utrzymywanie zdrowej równowagi między pracą a życiem

Na czym polega work-life balance? Co zrobić aby osiągnąć równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym? Poznaj nasze rozwiązania.

Często, praca bierze górę nad wszystkim innym w naszym życiu. Nasze pragnienie osiągnięcia sukcesu zawodowego może popchnąć nas do odłożenia na bok naszego dobrego samopoczucia. Stworzenie harmonijnej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym lub integracja pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest bardzo istotna, nie tylko dla poprawy naszego fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia, ale również dla naszej kariery.

Czym jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i dlaczego jest ona ważna?

W skrócie, work-life balance jest stanem równowagi, w którym osoba jednakowo priorytetowo traktuje wymagania swojej kariery i wymagania swojego życia osobistego. Niektóre z powszechnych powodów, które prowadzą do słabej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym obejmują:

  • Zwiększona odpowiedzialność w pracy
  • Dłuższe godziny pracy
  • Zwiększona ilość obowiązków w domu
  • Posiadanie dzieci

Dobra równowaga między życiem zawodowym a prywatnym ma wiele pozytywnych skutków, w tym mniejszy stres, niższe ryzyko wypalenia zawodowego i lepsze samopoczucie. Jest to korzystne nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców.

Pracodawcy, którzy są zaangażowani w zapewnienie środowiska wspierającego równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym swoich pracowników mogą zaoszczędzić na kosztach, doświadczyć mniejszej liczby przypadków absencji i cieszyć się bardziej lojalną i produktywną siłą roboczą. Pracodawcy, którzy oferują opcje pracy zdalnej lub elastyczne godziny pracy mogą pomóc pracownikom w osiągnięciu lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Oto 8 sposobów na stworzenie lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także jak być wspierającym menedżerem.

1. Zaakceptuj, że nie ma „idealnej” równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Kiedy słyszysz „równowaga między życiem zawodowym a prywatnym”, prawdopodobnie wyobrażasz sobie, że masz bardzo produktywny dzień w pracy i wychodzisz wcześniej, aby spędzić drugą połowę dnia z przyjaciółmi i rodziną. Chociaż może się to wydawać idealne, nie zawsze jest to możliwe. Nie dąż do idealnego harmonogramu; dąż do realistycznego. W niektóre dni możesz skupić się bardziej na pracy, podczas gdy w inne możesz mieć więcej czasu i energii na realizowanie swoich pasji lub spędzanie czasu z bliskimi. Równowagę osiąga się z czasem, a nie każdego dnia.

2. Znajdź pracę, którą kochasz.

Chociaż praca jest oczekiwaną normą społeczną, twoja kariera nie powinna być ograniczająca. Jeśli nienawidzisz tego, co robisz, nie zamierzasz być szczęśliwy, proste i oczywiste. Nie musisz kochać każdy aspekt swojej pracy, ale to musi być na tyle ekscytujące, że nie boisz się wstać z łóżka każdego ranka.

3. Nadaj priorytet swojemu zdrowiu.

Twoje ogólne zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne powinno być twoim głównym problemem. Jeśli zmagasz się z lękiem lub depresją i uważasz, że terapia przyniosłaby ci korzyści, dopasuj te sesje do swojego harmonogramu, nawet jeśli musisz wyjść z pracy wcześniej lub porzucić wieczorne zajęcia spin. Jeśli walczysz z przewlekłą chorobą, nie bój się pójść na chorobowe w ciężkie dni. Przepracowanie się uniemożliwi ci powrót do zdrowia, a w przyszłości może spowodować konieczność wzięcia większej ilości dni wolnych. Nadawanie priorytetu swojemu zdrowiu nie musi wiązać się z radykalnymi lub ekstremalnymi działaniami. To może być tak proste, jak codzienna medytacja lub ćwiczenia.

4. Nie bój się odłączać od sieci.

Zerwanie więzi ze światem zewnętrznym od czasu do czasu pozwala nam odzyskać siły po cotygodniowym stresie i daje nam przestrzeń na pojawienie się innych myśli i pomysłów. Odłączenie może oznaczać coś prostego, jak ćwiczenie, zamiast sprawdzania służbowych maili.

5. Wyjedź na wakacje.

Czasami, prawdziwe odłączenie się od sieci oznacza wzięcie urlopu i całkowite odcięcie się od pracy na jakiś czas. Niezależnie od tego, czy twoje wakacje to jednodniowy pobyt, czy dwutygodniowa wycieczka na Bali, ważne jest, aby wziąć wolne, aby fizycznie i psychicznie się naładować.

6. Znajdź czas dla siebie i swoich bliskich.

Planując czas z najbliższymi, stwórz kalendarz na romantyczne i rodzinne spotkania. Może się to wydawać dziwne, aby zaplanować czas jeden na jeden z osobą, z którą mieszkasz, ale dzięki temu będziesz mieć pewność, że spędzasz z nią czas bez konfliktu między pracą a życiem prywatnym. Tylko dlatego, że praca sprawia, że jesteś zajęty, nie oznacza, że powinieneś zaniedbywać relacje osobiste.

7. Wyznacz granice i godziny pracy.

Wyznacz granice dla siebie i swoich współpracowników, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Kiedy wychodzisz z biura, unikaj myślenia o nadchodzących projektach lub odpowiadania na służbowe e-maile. Rozważ posiadanie osobnego komputera lub telefonu do pracy, aby móc je wyłączyć po wyjściu z pracy. Jeśli nie jest to możliwe, korzystaj z oddzielnych przeglądarek, poczty elektronicznej lub filtrów dla platformy służbowej i prywatnej.

Niezależnie od tego, czy pracujesz poza domem, czy w domu, ważne jest, aby określić, kiedy będziesz pracować i kiedy przestaniesz; w przeciwnym razie może się okazać, że będziesz odpowiadać na e-maile związane z pracą późno w nocy, podczas urlopu lub w wolne weekendy.

Zaleca poinformowanie członków zespołu i przełożonego o sytuacjach wyjątkowych, poza którymi nie możesz być dostępny, ponieważ jesteś zaangażowany w działalność osobistą. Pomoże to upewnić się, że rozumieją oni i szanują Twoje ograniczenia i oczekiwania w miejscu pracy.

8. Wyznacz cele i priorytety (i trzymaj się ich).

Zwróć uwagę na to, kiedy jesteś najbardziej produktywny w pracy i zablokuj ten czas na najważniejsze czynności związane z pracą. Unikaj sprawdzania poczty elektronicznej i telefonu co kilka minut, ponieważ są to główne zadania, które marnują czas i osłabiają twoją uwagę i produktywność. Uporządkowanie swojego dnia może zwiększyć wydajność w pracy, co z kolei może zaowocować większą ilością wolnego czasu na relaks poza pracą.

Wzrost popularności elastycznego miejsca pracy

Ci, którzy utrzymują udaną równowagę pomiędzy swoimi obowiązkami, często wskazują na swój elastyczny harmonogram pracy. Ostatnie badania wykazały, że w ciągu ostatnich siedmiu lat wielu pracodawców pozwoliło pracownikom na większą elastyczność zarówno w zakresie harmonogramu, jak i miejsca pracy.

Elastyczność może opłacać się pracodawcom w dłuższej perspektywie. Patrząc w przyszłość, jasne jest, że aby pozostać konkurencyjnym, pracodawcy muszą znaleźć sposób na zaoferowanie elastycznych opcji pracy, jeśli chcą przyciągnąć i zatrzymać największe talenty.

Jak być wspierającym menedżerem?

Aby pomóc menedżerom w lepszym wspieraniu pracowników w dążeniu do osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, Robert Half Management Resources oferuje cztery wskazówki

Wiedz, do czego dążą Twoi pracownicy. Nie każdy ma takie same cele związane z równowagą pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Porozmawiaj z każdym pracownikiem o jego celach, a następnie określ, co możesz zrobić, aby im pomóc. Niektórzy pracownicy mogą odnieść korzyści z pracy zdalnej przez kilka dni w tygodniu, podczas gdy inni mogą preferować zmianę codziennego harmonogramu pracy. Ważne jest, aby być otwartym i elastycznym. Daj dobry przykład. Twoi pracownicy podążają Twoimi śladami. Jeśli wysyłasz e-maile o każdej porze dnia i nocy lub ciężko pracujesz w weekendy, Twoi pracownicy myślą, że tego też się od nich oczekuje.

Daj pracownikom znać, jakie mają możliwości. Podczas gdy pracodawcy zazwyczaj wykonują dobrą robotę przedstawiając swoje oferty w zakresie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym potencjalnym kandydatom do pracy, nie można powiedzieć tego samego o komunikowaniu tych inicjatyw obecnym pracownikom. Regularnie omawiaj z pracownikami opcje, które są dla nich dostępne. Ponadto, usiądź z przyszłymi rodzicami i porozmawiaj o możliwościach urlopu rodzicielskiego.

Bądź na czele.Ważne jest, aby wyprzedzać pojawiające się trendy w zakresie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. To, co dziś sprawdza się w przypadku pracowników, za rok może już nie być do nich dopasowane. Dbaj o świeżość inicjatyw związanych z równowagą między życiem zawodowym a prywatnym i oferuj modne benefity. Dodatkowo, rozważ możliwość oferowania programów typu ” work-life”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.